Květiny v místnosti

Květiny bydlení oživují, zkrášlují, zpříjemňují. Pokud je ale koupíte bez rozmyšlení či je dostanete jako dárek a odložíte tam, kam se zrovna vejdou, vyjde jejich krása zcela naprázdno. Květiny jsou součástí interiéru a na to je nutné při jejich výběru také myslet.

Vzhled vašeho bytu samozřejmě záleží výhradně na vašem vkusu. Měli byste však myslet na to, že pokojové rostliny vytvářejí společně s nábytkem, barvami i neživými doplňky styl celého interiéru. Jejich „design“ nic nenahradí. Pro kouzlení s květinami navíc přímo vybízí skutečnost, že výběr je více než bohatý – barvy, tvary, rozličné vzrůsty a struktury různých druhů pokojových rostlin představují odraz nekonečné fantazie přírody. Se vším smíření majitelé nesourodé zeleně občas přesadí květiny do nádob, které mají zrovna při ruce, tedy „každá ves jiný pes“, což ovšem výsledku nijak nepřidá. Vyplatí se proto věnovat pozornost tomu, aby nádoby byly sladěné mezi sebou.

Ozdobné obaly by měli být alespoň o dva centimetry vyšší než květináč, aby se přebytečná voda mohla odpařovat. Ať je keramický, plechový, terakotový, plastový či proutěný, ale důležité je, aby každý kryt vhodně doplňoval atmosféru a barevně ladil s pokojem. I tady totiž platí známá pravda, že krása se skrývá především v jednoduchosti.

Vybrat vhodné a správné druhy květin, kterým se u nás bude dobře dařit není vůbec jednoduché. Těžko lze podat univerzální návod na to, jaké rostliny patří do kuchyně, obývacího pokoje nebo pracovny. Každý interiér se vyznačuje jinou intenzitou slunečních paprsků, vzdušnou vlhkostí, proudícím vzduchem atd. Každý z nás je jiný, někdo rád věnuje květinám spoustu času, těší ho pečovat o ně. Takový člověk vyhledává právě takové druhy, které potřebují zvýšenou péči. Jiný naopak, když už si pořídí do bytu některou z pokojových rostlin, vyžaduje, aby péče o ně nebyla příliš náročná. Přesto bychom vám poradili některé druhy vhodné do příslušných pokojů.

Květiny v kuchyni a jídelně >>